KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10458623
*
nr 1045 8623
Hjalmar Falk
(1856-1938), Sverige
Akvarell, Hjalmar Falk (1856-1938), Strandbild, signerad. 1908
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juli 2016
kl 20:00:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/7 12:18:43
1
Vinnande bud
4/7 18:33:48
2
1.100 kr
4/7 18:33:48
1
1.200 kr (Budbetjänt)
4/7 19:54:47
2
1.600 kr
4/7 19:54:47
1
1.700 kr (Budbetjänt)
4/7 19:55:08
2
1.800 kr
4/7 19:55:08
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Läs mer om Hjalmar Falk
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk strandbild svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
4237 Akvarell
Angela Utbult. Signerad, daterad 1965, "Torg i Kra..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:17
-
5050 Akvarell
Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård. Signerad..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:26
-
5280 Akvarell
Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:17
-
5277 Akvarell
Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:49
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:06
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:49
*
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Hjalmar Falk
nr 1045 8623
Hjalmar Falk
(1856-1938), Sverige
Akvarell, Hjalmar Falk (1856-1938), Strandbild, signerad. 1908
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 juli 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/7 12:18:43 | 1 | Vinnande bud |
4/7 18:33:48 | 2 | 1.100 kr |
4/7 18:33:48 | 1 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
4/7 19:54:47 | 2 | 1.600 kr |
4/7 19:54:47 | 1 | 1.700 kr (Budbetjänt) |
4/7 19:55:08 | 2 | 1.800 kr |
4/7 19:55:08 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk mÃ¥lare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.Läs mer om Hjalmar Falk
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk strandbild svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
4237 Akvarell
Angela Utbult. Signerad, daterad 1965, "Torg i Kra..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:17 -
5050 Akvarell
Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård. Signerad..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:26 -
5280 Akvarell
Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:17
-
5277 Akvarell
Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:49 -
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:06 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:49